i.EKA projektas

Naujoji VMI sistema, leidžianti dirbti su i.EKA turėtų pradėti veikti 2023 metų pirmąjį pusmetį.

Svarbu nedelsti ir jau šiandien rezervuoti i.EKA projekto diegimo laiką, sudaryti saugos modulio ir transportavimo tiekimo sutartį galite susisiekę su mūsų komanda info@possistema.lt

Ką reikia žinoti ir kaip tinkamai pasiruošti?

i.EKA projektas – išmaniosios mokesčių administravimo sistemos (i.MAS) viena iš septynių sudedamųjų dalių, kuria siekiama palengvinti administracinius darbus verslui bei prisidėti prie šešėlinės ekonomikos mažinimo. Šio projekto realizavimo metu, pasiremiant geriausiomis praktikomis, bus modernizuoti kasos aparatai bei įdiegtos naujos elektroninės paslaugos, kurios bus orientuotos optimizuoti ir automatizuoti administracinius įmonių darbus.

Kaip tai veiks?

Mokesčių mokėtojai galės rinktis, ar naudoti kasos aparatą, kuriam būtinas pastovus interneto ryšys (pvz. kasos aplikaciją išmaniajame įrenginyje ar bankinių kortelių skaitytuvą), ar naudoti kasos aparatą, kuriam interneto ryšys reikalingas tik pradedant ar baigiant darbo dieną, kai vykdomas periodinis duomenų perdavimas į i.EKA. Šiuo atveju, kai naudojamas kasos aparatas, kuriam būtinas pastovus interneto ryšys, šiam nutrūkus, kasos operacijų nebus galima įvykdyti, kadangi nebus galimybės apsaugoti fiskalinių duomenų. Tokiu atveju ar sugedus pačiam kasos aparatui, atsiskaitymus su pirkėjais, kaip ir dabar, reikės fiksuoti išrašant kitą dokumentą, pvz. pinigų priėmimo kvitą.

Pasirinkus antrąjį kasos aparatų tipą, pastovus interneto ryšys kasos operacijų apskaitymui nereikalingas. Fiskalinių duomenų apsaugojimą vykdys papildomas kasos aparato funkcinis įrenginys, tai yra duomenys, kol bus inicijuotas jų perdavimas į i.EKA, saugomi pačiame kasos aparate. Interneto ryšys bus reikalingas tik perduodant duomenis į i.EKA. Duomenų perdavimas turės būti atliktas bent kartą per 72 val. Siekiant valdyti kasos aparato funkcijų sutrikimo rizikas, gamintojams rekomenduojama nustatyti dažnesnius duomenų perdavimo į i.EKA periodus, pvz. kartą per 24 val.

*Akcentuojame: šis modelis aktualus tiems prekybininkams, kurių 2021 m. pajamos viršijo 300 000€.

Kas bus su turimais kasos aparatais?

Šiuo metu naudojamus kasos aparatus, kad jais būtų galima perduoti kasos kvitų duomenis į i.EKA, bus galima modifikuoti, įdiegiant papildomas technines ir programines priemones. Gamintojai spręs dėl kiekvieno konkretaus kasos aparato modelio modifikavimo — ar tam tikro modelio kasų atsisakyti, o vietoje jų į rinką patiekti naujus kasų modelius, ar pasiūlyti naujus programinius sprendinius, kuriuos būtų galima įsidiegti į išmaniuosius įrenginius.

Duomenų teikimo į i.EKA posistemį terminai numatyti Mokesčių administravimo įstatyme. Mokesčių mokėtojams pareiga teikti kasos kvitų duomenis nustatyta etapais. Mokesčių administravimo įstatymo 424 straipsnyje nustatyta, Mokesčių mokėtojai privalės teikti Valstybinei mokesčių inspekcijai atsiskaitymų už parduodamas prekes (kai prekės superkamos, – superkamas prekes) ir suteikiamas paslaugas.

Nuo 2023 m. duomenis teiks verslininkai, kurių pajamos 2021 m. viršijo 300 tūkst. eurų:

  • nuo 2023 sausio 1 d. — naudojantys kompiuterinius kasos aparatus (pvz., didieji prekybos centrai, degalinės, vaistinės ir pan.);
  • nuo 2023 lapkričio 1 d. — PVM mokėtojai, naudojantys elektroninius kasos aparatus.
  • nuo 2024 m. gegužės 1 d. – prie projekto prisijungs verslininkai, naudojantys senuosius kasos aparatus, kurių negalima įsigyti nuo 2019 m.
  • nuo 2025 m. gegužės 1 d. duomenis mokesčių administratoriui per i. EKA sistemą teiks visi verslo atstovai, naudojantys kasos aparatus.

 

*Informacijos šaltinis – VMI. Nurodyti terminai yra informacinio pobūdžio ir gali keistis.

Daugiau informacijos apie i.EKA projektą, taip pat atsakymai į dažniausiai užduodamus klausimus — VMI interneto svetainėje adresu https://www.vmi.lt/evmi/i.eka